eTurizem in poročanje turistične in promocijske takse – Ključna vsebinska pojasnila

1. Podatki iz sistema eTurizem za namen spremljanja obračuna in plačila turistične takse – pristojnost občin

Skladno z Dogovorom o posredovanju podatkov o gostih in prenočitvah iz knjige gostov ter podatkov iz registra nastanitvenih obratov za potrebe občin, sklenjenim med AJPES in Skupnostjo občin Slovenije, AJPES podatke iz sistema eTurizem občinam zgolj zagotavlja, vendar jih ne obdeluje (ne izračunava števila nočitev in ne pripravlja obračunov turistične takse).

AJPES podatkov ne posreduje vsaki posamezni občini, ampak so za potrebe občin glede na zgoraj naveden dogovor podatki na voljo prek t.i. distribucijskega vmesnika, ki je v pristojnosti Skupnosti občin Slovenije, posamezne občine pa imajo za obdelavo podatkov iz sistema eTurizem oz. za pripravo obračunov turistične takselahko sklenjene pogodbe tudi z drugimi izvajalci.

Pomembno je, da gostitelji pri poročanju v sistem eTurizem AJPES nimajo evidentiranih nezaključenih zapisov ogostih, ki so turistično bivanje že zaključili (podatek o odhodu gosta je potrebno poročati najpozneje v 12-ih urah po njegovem odhodu, v kolikor prvotno ni bil vpisan ali se je kasneje spremenil npr. zaradi podaljšanja bivanja).Navodilo za preverjanje nezaključenih zapisov o gostih v aplikaciji eTurizem je na voljo na povezavi.

Morebitna vprašanja v zvezi z obračunom in plačilom turistične takse gostitelji oz. izvajalci nastanitvene dejavnosti usklajujejo na pristojni občini.

2. Vodenje in poročanje podatkov o turistični in promocijski taksi s strani gostitelja

Glede na zakonske podlage, ki opredeljujejo poročanje podatkov o gostih in prenočitvah v sistem eTurizem (ZPPreb-1, Pravilnik o prijavi in odjavi gostov) ter zakonsko podlago, ki opredeljuje turistično in promocijsko takso(Zakon o spodbujanju in razvoju turizma (ZSRT-1)), se bo s 1. 1. 2019 v sistem eTurizem poročala zgolj »sedanja« postavka »Vrednost polne turistične takse/dan (EUR)«, ki ne bo vključevala vrednostipromocijske takse. Poročevalci v sistem eTurizem goste s prihodom v mesecu decembru 2018 in odhodom vmesecu januarju 2019 poročajo z enim samim vnosom (kot do sedaj).

Glede na opredelitev v 17. členu ZSRT-1 velja, da se promocijska taksa obračuna poleg turistične takse in znaša 25 odstotkov zneska obračunane turistične takse.

Glede na opredelitev v 20. členu ZSRT-1 morajo gostitelji na podlagi knjige gostov voditi evidenco turistične takse, ki vsebuje podatek o številu prenočitev posameznega gosta in znesek pobrane turistične takse za posameznega gosta (ne pa tudi znesek promocijske takse), če je oseba oproščena plačila celotne ali dela turistične takse, morabiti v evidenci vpisan tudi razlog oprostitve.

Glede na opredelitev v 21. členu ZSRT-1 mora gostitelj znesek (skupaj turistične in promocijske takse) nakazati na poseben račun občine do 25. dne v mesecu za pretekli mesec.

Za potrebe obračuna in nakazila turistične takse občini skladno s pojasnilom Ministrstva za gospodarski razvoj intehnologijo velja »Turistična taksa se gostom med njihovim bivanjem v nastanitvenem obratu obračunava po dneh, v višini, kot je določena, v kolikor z občinskim odlokom ni drugače določeno.«. To pomeni, da gostitelj gostu v primeru bivanja med 28. 12. 2018 in 3. 1. 2019 zaračuna turistično takso za 6 nočitev, dodatno pa za 2 nočitvi zaračuna tudi promocijsko takso.

Občini promocijske takse ne bo potrebno prenakazovati Slovenski turistični organizaciji (STO), saj bo delitevpotekala avtomatsko s strani Uprave Republike Slovenije za javna plačila (UJP). UJP bo iz prehodnega računa vsake občine avtomatično prenakazal ustrezen delež sredstev na račun STO. Občina bo svoj del, torej turistično takso preknjižila na svoj konto za turistično takso, kot doslej. Občina bo tako za posamezni nastanitveni obrat (kot doslej) primerjala prejeto plačilo s podatki iz sistema eTurizem (v obeh primerih se bo evidentirala le turističnataksa).

3. Zaokroževanje zneska pri obračunu turistične in promocijske takse

Višina takse se lahko zaokroži na dve decimalni števili, tako da se dobljeni znesek zaokroži navzgor ali navzdol na najbližji cent, saj je najmanjša zahteva, ki jo je treba izpolniti, da se zneski zaokrožijo na dve decimalni mesti – kerevro kot valuta vključuje osnovno enoto mere (1 evro) in njeno podenoto (cent); najmanjša mera natančnosti je tako zaokrožitev zneskov na dve decimalni mesti.

Pri zaokroževanju se denarni zneski v evrih zaokrožajo navzgor ali navzdol na najbližji cent. Če je rezultatpreračunavanja znesek, ki je točno na sredini, se zaokroži navzgor. Primera:

  • če je število tretjega decimalnega mesta manjše od pet, se znesek v evrih zaokroži navzdol(npr. 2,124 EUR se upošteva kot 2,12 EUR),
  • če je število tretjega decimalnega mesta pet ali več, se znesek v evrih zaokroži navzgor (npr. 2,245 EURse upošteva kot 2,25 EUR).
4. Osebe, ki so na začasnem delu in prebivajo v nastanitvenem obratu neprekinjeno več kot 30 dni – prijava v sistem eTurizem in zaračunavanje turistične takse

Glede na pojasnilo Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo velja, da se osebam, ki so na začasnem delu in prebivajo v nastanitvenem obratu neprekinjeno več kot 30 dni, za prvih 30 dni bivanja zaračuna polna vrednost turistične takse, za nadaljnje dni (od 31. dne dalje) pa upošteva oprostitev plačila, v kolikor zobčinskim odlokom ni drugače določeno.

V primeru oseb (delavcev), ki so na začasnem delu neprekinjeno več kot 30 dni, se le-te prijavlja v sistem eTurizem AJPES z enim samim vnosom. V sklopu polja »Razlog oprostitve ali delnega plačila turistične takse«se izbere postavko »oprostitev – začasno delo nad 30 dni«.

V kolikor v sistem eTurizem prijavite osebo, ki je na začasnem delu in prebiva v nastanitvenem obratu neprekinjeno več kot 30 dni, ob prijavi pa izberete postavko »oprostitev – začasno delo nad 30 dni«, bo v nadaljnji obdelavi podatkov za potrebe občin, v t.i. distribucijskem modulu, upoštevano naslednje:

  • za prvih 30 dni prijave se bo za osebo (delavca) na začasnem delu upoštevalo 30 polnih turističnih taks,
  • za nadaljnje dni prijave (od 31. dne naprej) se bo upoštevala oprostitev takse.V kolikor so v občinskem odloku osebe na začasnem delu navedene med oprostitvami, poročevalec izbere eno izmed postavk: »oprostitev – predpis občine«, »polovično plačilo (50%) – predpis občine« ali »delno plačilo – predpisobčine« in skladno s predpisano višino oprostitve za prvih 30 dni ne zaračuna turistične takse oziroma zaračuna turistično takso polovično ali v predpisanem deležu.

Osebe (delavci), ki so na začasnem delu neprekinjeno več kot 30dni, v sistemu eTurizem lahko prijavljene za obdobje največ 90 dni, v primeru daljšega bivanja je treba prijaviti začasno prebivališče na upravni enoti.